NAGRODA "JURAJSKIE BERŁO" ORAZ WIELKANOCNE II PREZENTACJE KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH POWIATU ZAWIERCIAŃSKIEGO
17 marca br. w Lgocie Murowanej poznaliśmy LAUREATÓW Nagrody Starosty Zawierciańskiego Gabriela Dorsa „JURAJSKIE BERŁO” za działalność w roku 2023. Protokół z posiedzenia Kapituły odczytał Wicestarosta Paweł Sokół.
Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Zawierciańskiego. Nominacja została zgłoszona przez: Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny.
W kategorii: ANIMATOR KULTURY – za działalność na rzecz upowszechniania kultury, folkloru, obrzędów, dziedzictwa kulturowego - "Jurajskie Berło" oraz nagrodę finansową w wysokości 1.000 zł otrzymał: KLUB ARABESKA.
Klub Arabeska to stowarzyszenie zwykłe, którego celem jest przede wszystkim aktywizacja lokalnej społeczności w życiu kulturalnym. "Arabeska" bawi publiczność w Gminie Szczekociny i poza nią już od 12 lat. Ich występy stały się nieodłącznym elementem biesiad ludowych i innych spotkań o charakterze rozrywkowym, organizowanych na terenie gminy Szczekociny i gmin m.in. w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w MGOKiS w Szczekocinach, Dniach Szczekocin, piknikach ekologicznych i festynach rodzinnych.
W sumie Kabaret opracował kilkanaście programów artystycznych o różnej tematyce. Kabaret występował na ludowo, sportowo, w stylu country jako czarownice i damy dworu. Panie same zajmują się choreografią, kostiumami i scenariuszem.
Kabaret wydaje albumy ze swojej działalności. W chwili obecnej jest opracowywany kolejny. Swoją działalnością nie tylko bawią, ale też integrują społeczność lokalną.
W kategorii: PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ– za działalność na rzecz ochrony miejsc pamięci oraz podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej - "Jurajskie Berło" oraz nagrodę finansową w wysokości 1.000 zł otrzymał: ANDRZEJ ORLIŃSKI.
Pan Andrzej Orliński – szczekocinianin, absolwent LO w Szczekocinach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilka lat był także nauczycielem w Zespole Szkół w Szczekocinach. Regionalista, kolekcjoner, z pasją zajmuje się historią zwłaszcza lokalną oraz genealogią.
Jest autorem i współautorem wielu publikacji wydawniczych dotyczących historii Szczekocin oraz redaktorem książek: „Z pokolenia na pokolenie” (2003), „W poszukiwaniu szkolnych dni” (2013), „Szczekociny na starej fotografii” (2013), „Urszula Dembińska – wystawa biograficzna” (2014), „Szczekocińskie roczniki historyczne” (2015 i 2016), „Rzemieślnicy szczekocińscy od XVIII do połowy XX wieku” (2016), „Szczekociny. Społeczeństwo, przedmioty, wizerunki” (2018), „Obrazy i słowa. 100 lat szkoły średniej w Szczekocinach” (2018), „Nie-podlegli Ziemi Lelowskiej” (2019), „Pamiętnik. Pierwsze 72 lata mojego życia” (2022), „Z biegiem lat, z biegiem dni… 105 lat Szkoły Średniej w Szczekocinach” (2023), „Szczekociny w Powstaniu Styczniowym. Ludzie, zdarzenia, miejsca pamięci” (2023).
Jako członek Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Średniej w Szczekocinach, Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki, Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i okolic - jest mocno zaangażowany w tworzenie archiwów tradycji i historii regionalnej.
Jest współzałożycielem i społecznym kustoszem powstałej w 2014 roku Szczekocińskiej Izby Regionalnej działającej przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Szczekocinach.
Organizator i współorganizator lekcji historycznych i regionalnych dla dzieci i młodzieży oraz spotkań i spacerów historycznych, a także autor prelekcji, warsztatów i realizacji multimedialnych prezentowanych podczas spotkań edukacyjnych i kulturalnych realizowanych w Miejskiej Bibliotece.
Współorganizator Szczekocińskiego Festiwalu Dialogu Kultur.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Kapituła Konkursowa obradowała w składzie: Wicestarosta Paweł Sokół - Przewodniczący oraz członkowie: Barbara Laskowska - Przewodnicząca Rady Powiatu, Małgorzata Machura - Przewodnicząca Komisji Rozwoju i Promocji Powiatu, Tomasz Dzierżanowski Sekretarz Powiatu oraz Iwona Kuźniak - naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Współpracy z NGO.
W tym dniu odbyły się również Wielkanocne II Prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Zawierciańskiego. Naszą gminę reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Przyłęka i Ołudzy.
Miło nam poinformować, że KGW Ołudza otrzymało wyróżnienie za przygotowane stoisko.
Dziękujemy paniom za przygotowanie pysznych potraw i dekoracji wielkanocnych.
Więcej informacji na stronie internetowej powiatu: www.zawiercie.powiat.pl oraz https://www.facebook.com/Zawiercianskie
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!