Przyroda z całą pewnością stanowi jedno z największych bogactw Gminy Szczekociny. Walory środowiska przyrodniczego to przede wszystkim lasy i woda. Około 3 116 ha powierzchni gminy zajmują lasy w większości sosnowe z bogatym runem leśnym. Ich największe obszary lezą w okolicach wsi: Brzostek, Szyszki, Bógdał i Rokitno. W granicach administracyjnych miasta występuje las o pow. ok. 132 ha, który jest lasem ochronnym. W lesie występują liczne pomniki przyrody: daglezja zielona, modrzew zielony i dąb szypułkowy. Przez teren gminy przepływa rzeka Pilica wraz z dopływami Żebrówką i Krztynią. Meandrująca rzeka, której towarzyszą liczne starorzecza, tworzy malowniczą dolinę. Wzdłuż koryta rzeki ciągną się gęste zarośla wierzbowe oraz lasy nadrzeczne, o silnie zróżnicowanych drzewostanach, którym towarzyszą podmokłe łąki, charakteryzujące się dużą różnorodnością biologiczną: bogactwem fauny i flory, zwłaszcza gatunków związanych z siedliskami wilgotnymi. Dowodem na wyjątkowość tego obszaru jest włączenie części terenu gminy do obszarów Natury 2000, czyli Europejskiej Sieci Ekologicznej Obszarów Chronionych, której podstawowym celem jest zachowanie wszystkich zagrożonych i najbardziej reprezentatywnych dla naszego kontynentu siedlisk przyrodniczych wraz z towarzyszącą im fauną i florą.
W gminie występują liczne zbiorniki wodne oraz stawy rybne. W ich okolicach żyją kaczki, dzikie gęsi, łabędzie oraz bobry i wydry. Na terenie Gminy Szczekociny występują Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk „Dolina Górnej Pilicy”, „Suchy Młyn” oraz „Źródła Rajecznicy”. Ponadto w gminie znajduje się 11 pomników przyrody ożywionej m.in. zespół lip w Goleniowach, aleja lip w Siedliskach, dąb szypułkowy w Chałupkach. Do innych ciekawych miejsc należą: kompleks wydm śródleśnych w okolicy wsi Brzostek oraz skarpy i stoki wysoczyzn w Przyłęku, Bonowicach i Grabcu. Liczne walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz klimatyczne przyciągają na teren gminy coraz więcej turystów i letników budujących tu domy letniskowe. Atrakcje turystyczne:
• pieszo–rowerowa ścieżka edukacyjno–przyrodnicza w Lesie „Gąszcze”, uruchomiona w 2005r., o dł. 4,5 km (11 przystanków). Czas przejścia ok. 2 godz. Turyści rowerowi mogą ją przebyć w czasie znacznie krótszym. Wędrówkę rozpoczynamy od zapoznania się z tablicą z planem i opisem ścieżki. Leśna Ścieżka Edukacyjna przybliża szerokiemu gronu osób ją odwiedzających problematykę leśną i ekologiczną oraz przynosi zadowolenie amatorom turystyki rowerowej.
• pieszo – rowerowy Szlak Kosynierów okolic Szczekocin (Szczekociny–Wywła–Moskorzew) o dł. 18 km, oznaczony znakami żółtymi. Czas przejścia szlaku to ok. 5 godz. Charakterystyczne punkty trasy wyznaczają historyczne kopce z czasów Powstania Kościuszkowskiego pod Szczekocinami – mogiły uczestników bitwy, krzyże i metalowe kosy.