ODPADY NIEBEZPIECZNE, TJ. MATERIAŁY IZOLACYJNE I AZBEST
Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021r. poz. 888 ze zm.) oraz ustawy z dnia 14 grudnia 20212 roku o odpadach (Dz. U. z 2021 r.poz.779, 784, 1648, 2151 ze zm.) odpady takie jak styropian, wełna mineralna oraz inne materiały izolacyjne a także azbest nie mogą być wyrzucane do pojemnika na zmieszane odpady komunalne ani do żadnego z worków do segregacji odpadów. Odpady te nie są także przyjmowane przez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Szczekocinach.
Stanowią one grupę odpadów niebezpiecznych i muszą zostać odpowiednio zutylizowane.
Odpady niebezpieczne odróżniają się od innych rodzajów odpadów cechami takimi jak:
- palnością rozumianą jako łatwość i podatność odpadów na samozapłon,
- korozyjnością, czyli destrukcyjnym wpływem na materiały konstrukcyjne,
- reaktywnością – dużą zdolnością do reagowania chemicznego odpadów z różnymi komponentami środowiska naturalnego, skłonnością do eksplozji oraz emisji gazów toksycznych,
- ekotoksycznością, czyli charakteryzują się właściwościami takimi jak przy reaktywności, z tą różnicą że wymagają one dłuższego czasu ich realizacji oraz dłużej utrzymują się skutki ich zanieczyszczającego wpływu na środowisko.
Warto pamiętać, że nielegalne jest składowanie gdziekolwiek gruzu czy innych dużych odpadów powstałych podczas budowy i remontu, nawet na prywatnym terenie. Za takie postępowanie grozi mandat w wysokości do 1500 zł (art. 117 Kodeksu wykroczeń).
Polskie prawo jasno reguluje kwestię tego, kto odpowiada za sprzątanie po remoncie. Ustawa o odpadach wyjaśnia, że to na wytwórcy odpadów ciąży obowiązek gospodarowania nimi, a także ponosi on związane z tym koszty.
O tym kto jest wytwórcą odpadów podczas przeprowadzania remontu decyduje fakt, kto wykonywał prace:
- jeśli wykonujemy prace remontowe lub budowlane samodzielnie, to my jesteśmy wytwórcą odpadów i musimy je usunąć,
- jeśli prace remontowe lub budowlane wykonuje zatrudniony fachowiec, to on jest wytwórcą i musi uprzątnąć odpady.
Fachowcy często odmawiają sprzątania po remoncie i oczekują, że zleceniodawca zrobi to sam. W takiej sytuacji można się jednak powołać na art. 3 ust. 1 pkt 32 Ustawy o odpadach, który stanowi, że wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Należy pamiętać, że fachowcy wykonujący remont są odpowiedzialni tylko za te odpady, które sami wytworzą.
Usuwaniem azbestu zajmują się koncesjonowane firmy. Podczas demontażu stosują specjalne środki ostrożności, aby i pracownikom i mieszkańcom nie zaszkodził azbestowy pył.
Na terenie Województwa Śląskiego usługi z zakresu usuwania wyrobów zawierających azbest, zabezpieczania tych wyrobów, transportu odpadów zawierających azbest oraz inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest świadczy m.in. firma EKO-GWAJM Sp. z o.o. z siedzibą w Ogrodzieńcu. Chęć utylizacji azbestu można także zgłosić do Firmy Logistyka Odpadów sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!