Umieszczanie plakatów wyborczych w pasie drogowym
Umieszczanie plakatów wyborczych w pasie drogowym
W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października 2023 r. przypominamy komitetom wyborczym o obowiązujących przepisach prawa i procedurach postępowania w zakresie umieszczania plakatów wyborczych w pasie drogowym dróg gminnych.
- Umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym drogi gminnej wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi.
- To decyzja administracyjna, w której zostanie naliczona stosowna opłata za zajęcie pasa drogowego.
- Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody naliczana będzie kara pieniężna.
- Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, będą usuwane.
Podstawowe informacje
1. Uprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym dróg publicznych materiałów wyborczych (plakatów wyborczych, banerów) jest wyłącznie komitet wyborczy.
2. Stawka opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego drogi gminnej, w celu umieszczenia materiałów wyborczych wynosi – 4 zł za 1 m2.
3. Wniosek należy złożyć z wyprzedzeniem umożliwiającym jego rozpatrzenie i wydanie zezwolenia przed terminem wskazanym we wniosku.
4. Materiały wyborcze mogą zostać umieszczone w pasie drogowym dopiero po wydaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Samo złożenie wniosku nie uprawnia do zajęcia pasa drogowego.
5. We wniosku określa się termin zajęcia pasa drogowego, powierzchnię plakatów wyborczych, banerów i miejsce ich lokalizacji (wykaz lokalizacji). W przypadku słupów oświetlenia drogowego konieczne jest podanie ich numerów wraz z nazwą ulicy, w odniesieniu do barierek przystankowych – podanie ulicy wraz z nazwą.
6.Zarządca drogi zobowiązany jest do zweryfikowania podanych we wniosku lokalizacji. Dołączenie do wniosku dokumentacji fotograficznej słupów, o których zajęcie ubiega się wnioskodawca (zdjęcie z perspektywy, z widocznym otoczeniem i oznaczeniem słupa, umożliwiające jego zidentyfikowanie), znacznie przyśpieszy rozpatrywania wniosku.
7. Zgodę na umieszczenie materiałów wyborczych w pasie drogowym wydaje się wyłącznie na czas określony.
8. Plakaty wyborcze, banery muszą zostać umieszczone w pasie drogowym w sposób niestwarzający zagrożenia dla ruchu drogowego, nie mogą imitować znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz nie mogą być umieszczane na konstrukcjach wsporczych znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
9. Zarządca drogi odmówi udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w miejscu, w którym umieszczenie materiałów wyborczych powodowałoby zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu pojazdów i pieszych.
10. Zarządca drogi rozpatruje wnioski o udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego według kolejności ich wpływu. Dla ustalenia kolejności, liczą się wyłącznie kompletne wnioski. W przypadku gdy wniosek będzie niekompletny, organ wezwie do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
11. Zarządca drogi odmówi udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w lokalizacji objętej innym, uprzednio udzielonym zezwoleniem.
12. Zarządca drogi wezwie komitet wyborczy do niezwłocznego usunięcia materiałów wyborczych, o ile stwierdzi, że ich nośniki wykonane są w sposób nieestetyczny, konstrukcja może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników drogi, szata graficzna, powierzchnia lub ich lokalizacja jest niezgodna z udzielonym zezwoleniem.
13. W przypadku umieszczenia materiałów wyborczych na słupach oświetlenia drogowego należących do spółki Tauron Nowe Technologie S.A. wymagana jest jej zgoda.
14. W przypadku umieszczenia materiałów wyborczych na słupach oświetlenia drogowego należących Gminy wymagana jest zgoda właściciela.
Do wniosku należy dołączyć:
1. Wykaz lokalizacji, z wyszczególnieniem numerów słupów oświetlenia ulicznego/numerów przystanków wraz z podaniem ich liczby (w odniesieniu do każdej lokalizacji);
2. Kopię zawiadomienia właściwego organu wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego;
3. Kopię postanowienia wydanego przez właściwy organ wyborczy o przyjęciu zawiadomienia;
4. Pełnomocnictwo udzielone przez komitet wyborczy osoby składającej wniosek – może to być pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego bądź osoba posiadająca pełnomocnictwo zarówno komitetu wyborczego, jak i upoważnienie pełnomocnika finansowego do zaciągania zobowiązań finansowych;
5. W przypadku, gdy wniosek będzie podpisany przez inną osobę niż pełnomocnik finansowy – pisemna zgoda pełnomocnika finansowego na zaciągnięcie zobowiązania finansowego w postaci opłaty za zajęcie pasa drogowego z tytułu umieszczenia plakatów wyborczych;
6. W przypadku umieszczenia materiałów wyborczych na słupach oświetlenia ulicznego należących do spółki Tauron Nowe Technologie SA. wymagana jest dodatkowo jej zgoda.
Opłata skarbowa
Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, albo jego odpisu, wypisu lub kopii należy uiścić opłatę skarbową, zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!