Forum Szczekociny. Doświadczenie wspólnoty
19 września w Zespole Szkół w Szczekocinach odbyło się Forum. W tym roku hasłem przewodnim było doświadczenie wspólnoty.
W wydarzeniu udział wzięli: Jacek Lipa - Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny, Jolanta Wójcik – Przewodnicząca Rady MiG Szczekociny, Aleksandra Saczuk – prezeska Fundacji im prof. Romana Czerneckiego EFC, Marek Michalewski – reprezentujący Fundację EFC, siostrzeniec Romana Czerneckiego, Zbigniew Bryła – dyrektor Zespołu Szkół w Szczekocinach, radni, prezesi, dyrektorzy, przedstawiciele instytucji samorządowych, kulturalnych, oświatowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działający na terenie miasta i gminy Szczekociny oraz mieszkańcy.
„Mam nadzieję, że to spotkanie pozwoli zastanowić się nam tym kto stanowi wspólnotę, co udało się zrobić w Szczekocinach i jakie mamy możliwości. Żywię nadzieję, że bardzo ważnym miejscem w tej wspólnocie jest liceum w Szczekocinach, szkoła, która istnieje w tym mieście już ponad 100 lat” - powiedział Zbigniew Bryła gospodarz Forum.
Do istoty wspólnoty nawiązał także w swoim wystąpieniu Burmistrz Jacek Lipa. „Cieszę się, że mam ten zaszczyć i honor być patronem tego wydarzenia, którym żyję i które ma dla mnie epokowe i bardzo ważne znaczenie, bo nic nie jest dla mnie tak ważne jak wspólnota. Nic o was bez was” – mówił. „Z wielką energią i determinacją będziemy zmieniać Szczekociny, bo są one miejscem wyjątkowym, miejscem w którym młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje. Dziś składam deklaracje i otwieram zupełnie nowy rozdział dla młodych ludzi. Budzimy ich do działania. Nie zapominam też o seniorach. Dla was również będzie miejsce w doświadczeniu wspólnoty. Bo wspólnota to synergia dobrych praktyk, słuchania się nawzajem, dialogowania” – dodał.
O współpracy ze szkołą, młodymi ludźmi oraz społecznością mówiła Aleksandra Seczuk z Fundacji im prof. Romana Czerneckiego EFC. „My jako Fundacja z tego partnerstwa i współpracy wiele czerpiemy, uczymy się, jesteście źródłem dobrych rad. Wierzę, że Szczekociny, to doświadczenie wspólnoty, współpracy może być inspiracją dla innych samorządów i społeczności lokalnych” - stwierdziła.
Mirosław Skrzypczyk – koordynator tegorocznego Forum zwrócił uwagę na to, iż podczas poprzedniego forum słuchaliśmy opinii ekspertów, w tym roku tymi ekspertami od własnych spraw są sami mieszkańcy, którzy nie tylko podsuwają pomysły, ale zobowiązują się do współdziałania i biorą odpowiedzialność za wspólnotowe tworzenie.
Podczas forum zaprezentowane zostały działania podejmowane w ramach programu Szkoły Partnerskiej EFC. Poruszony został także temat Miejsca, w którym młodzi mieszkańcy i mieszkanki będą mogli spotykać się na swoich zasadach oraz działalność Galerii Neon.
O możliwych kierunkach działań odnośnie przyszłości Pałacu w Szczekocinach mówił Andrzej Orliński. Przekazał on najważniejsze wnioski z wielomiesięcznych rozmów i konsultacji dotyczące zespołu pałacowo-parkowego. Wśród najważniejszych znalazły się m.in.: powołanie społecznej rady odbudowy Pałacu, powołanie administratora-gospodarza obiektu (utworzenie w ramach struktury Urzędu MiG Szczekociny miejskiej instytucji kultury „PAŁAC” lub powołanie spółki prawa handlowego z ograniczoną odpowiedzialnością), a także turystyczne wykorzystanie budynku w obecnym stanie i parku. Proponowane działania nie wykluczałyby możliwości przejęcia pałacu przez instytucję państwową czy jego sprzedaż. Za najpilniejsze kwestie uznano: zatrudnienie osoby, która będzie odpowiedzialna za Pałac, wyznaczenie trasy turystycznej w zespole pałacowo-parkowym, powstanie punktu informacyjnego w pawilonie Pawła Jasienicy.
Istotną część wydarzenia stanowił Targ Pomysłów (World Cafe), podczas którego uczestnicy forum mogli wspólnie omówić ważne kwestie dotyczące Szczekocin. Tematami pięciu stolików były: Pałac, miejsce dla młodych, komunikacja i transport, przestrzeń Szczekocin, Szczekociny jako wspólnota. Celem dyskusji zaaranżowanej w kawiarnianej atmosferze była wymiana informacji i pomysłów oraz określenia potrzeb i oczekiwań wszystkich zaangażowanych stron. W ciągu dwóch godzin wielokrotnie przesiadali się od stołu do stołu, aby powiązać swoje pomysły i swój sposób postrzegania pewnych kwestii z pomysłami innych uczestników. Gospodarzami stolików byli: Jowita Bożek, Andrzej Orliński, Agnieszka Pasierbińska-Bijak, Grzegorz Sroka, Barbara Winiarska. Wszystkie spostrzeżenia mają zostać zebrane, opisane i opublikowane.
Na zakończenie odbył się warsztaty „Zupa z kamienia, czyli o dobrej współpracy od kuchni”, które poprowadziła Agnieszka Wojciechowska-Sej z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz ognisko w Kręgach.
Forum zostało zorganizowane przez Zespół Szkół w Szczekocinach, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Średniej w Szczekocinach oraz Fundację im prof. Romana Czerneckiego EFC.
Partnerami wydarzenia były Gmina Szczekociny i Fundacja STOCZNIA.